zpět

Crestyl zahájil stavbu nové pražské čtvrti Hagibor v sousedství stanice metra Želivského

Crestyl zahájil stavbu nové pražské čtvrti Hagibor v sousedství stanice metra Želivského

Praha, 27. ledna 2020 – Skupina Crestyl zahájila v prosinci stavbu prvních dvou bytových domů Alfa a Beta, které jsou součástí nového pražské čtvrti Hagibor v sousedství stanice metra Želivského. V unikátním místě, které symbolicky ukončí Vinohradskou třídu, postupně vyroste celkem pět rezidenčních domů společně se stejným počtem administrativních budov. Vše propojí centrální pěší bulvár s obchody a restauracemi, který povede od východu z metra, a náměstí s multifunkčním kulturním centrem. Zde bude sál pro několik set diváků a sídlo orchestru PKF – Prague Philharmonia. Součástí nové čtvrti Hagibor bude i obrovský dvouhektarový park. Dokončení prvních dvou bytových domů je naplánováno na druhou polovinu roku 2022. Investice do této první etapy je téměř jedna miliarda korun. Náklady na celý projekt pak překročí devět miliard.

„Lokalita pražského Hagiboru přímo navazující na Vinohradskou třídu je naprosto unikátní a vidíme v ní velkou budoucnost. I proto pečlivě řešíme koncepci celé čtvrti a společně s architekty klademe obrovský důraz na veřejný prostor. Jeho koncepci řídí nejvýznamnější krajinářský architekt současnosti Michel Desvigne, který propojí kancelářské a rezidenční budovy s parkem a všemi venkovními prostranstvími do jednoho harmonického celku,“ vysvětluje Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

První etapa: rezidence Alfa a Beta

V rámci první etapy se nyní začaly stavět dva bytové domy Alfa a Beta, které jsou umístěny ve východní části nové čtvrti Hagibor u ulice Počernická. Nabídnou celkem 168 bytů od 1+kk až po 5+kk, každý z nich s balkonem nebo terasou. Oba domy budou mít centrální recepci s ostrahou a nonstop provozem a službami. V přízemí orientovaném do ulice Počernická vznikne také prostor pro obchod či služby.

Jak je u projektů skupiny Crestyl zvykem, byty se budou vyznačovat vysokou kvalitou použitých materiálů a důrazem na funkční design. Myslí se i na zdánlivé detaily a počítá se i s využitím těch nejmodernějších technologií přesně dle požadavků budoucích obyvatel – inteligentních systémů řízení domácnosti, individuálních klimatizací napojených na centrální vzduchotechniku, rekuperace vzduchu či podlahového vytápění. Například stínění bytů bude řešené venkovními žaluziemi nebo pomocí moderních screenových rolet, které zajišťují ochranu proti slunečnímu záření, průniku tepla i pohledu zvenčí, ale zároveň propouští přirozené světlo a nebrání výhledu z okna ven. Podle typu konkrétního bytu budou jednotlivá řešení již součástí standardního vybavení, nebo za příplatek. Samozřejmostí budou podzemní garáže vybavené nabíječkami na elektromobily.

Unikátní lokalita i kulturní rozměr

Projekt Hagibor roste na pomezí žádaných rezidenčních čtvrtí Vinohrady a Strašnice, na konci Vinohradské třídy u stanice metra a tramvají. V přímém sousedství se nachází rozsáhlý sportovní areál s multifunkční halou a nově zrekonstruovanými tenisovými kurty. Další možnosti sportovního vyžití, ale i odpočinku nabídnou nový obrovský park a veřejné plochy o rozloze dvou hektarů – tedy plné čtvrtiny plochy celého projektu. Veškerá občanská vybavenost je v blízkém okolí, navíc další nabídka služeb, obchodů, kaváren a restaurací bude přímou součástí projektu. Samozřejmostí je vybudování dětského hřiště, počítá se i s novou mateřskou školkou. Celá lokalita pak bude napojena na městské cyklotrasy.

Hagibor není jen o bydlení a práci, ale i o kultuře a veřejném prostoru. Středobodem nové čtvrti bude veřejné prostranství, které bude i díky své poloze přirozeným místem pro setkávání a různé akce. V rámci druhé etapy se za přibližně čtyři roky v areálu otevře i kulturně-společenské centrum s multifunkčním sálem, kavárnou, barem a veřejným parkingem v podzemí. V této budově bude sídlit soubor PKF – Prague Philharmonia, který vznikl v roce 1994 z iniciativy proslulého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro nejrenomovanější světová vydavatelství.

Důraz na urbanismus a architektonické řešení

Pro projekt Hagibor se spojila dvě mezinárodní architektonická studia – Bogle Architects a Ian Bryan Architects (IBA), která společně vytvořila vzdušný a světlý prostor, který dá vyniknout každému domu a bude nabízet vyváženou kombinaci designu a funkčnosti. Crestyl navíc zapojil i světoznámého krajinářského architekta Michela Desvigne – ten se zabývá rozsáhlým veřejným prostorem, který tvoří čtvrtinu celého území. Desvigne je autorem urbanistických řešení, veřejných prostor a parků po celém světě, například v Paříži, Tokiu nebo Detroitu.

Vše je vyřešeno chytře, s respektem k okolí a důrazem na soukromí budoucích obyvatel. Zástavba celého nyní zanedbaného území byla pečlivě konzultována a schválena ze strany Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Autorem celkového urbanistického řešení lokality a zároveň komerční části projektu, která zahrnuje pět objektů s celkem 80 tisíci m2 kanceláří, je oceňované studio Bogle Architects vedené Ianem Boglem. IBA má na starosti rezidenční část, v rámci které vznikne přibližně 650 bytů v pěti domech.

Přílohy
Stáhnout