zpět

Crestyl refinancoval kancelářský projekt DOCK IN, německé banky investují přes 3,3 miliardy korun

TISKOVÁ ZPRÁVA 19. května 2021

Crestyl refinancoval kancelářský projekt DOCK IN, německé banky investují přes 3,3 miliardy korun Praha, 19. května 2021 – Česká developerská a investiční skupina Crestyl uzavřela v květnu smlouvu o investičním úvěru s konsorciem německých bank pbb Deutsche Pfandbriefbank (pbb) a Helaba a zároveň načerpala finanční prostředky ve výši 130 milionů EUR (přes 3,3 miliardy korun). Každá ze zahraničních bank se na investičním úvěru podílí přesně polovinou. Investiční úvěr byl použit k refinancování stávajících bankovních úvěrů již dokončené kancelářské části pražského projektu DOCK – tedy čtyř budov DOCK IN s celkovou pronajímatelnou plochou přes 58 tisíc m2.

„Náš unikátní projekt DOCK dozrál do fáze, kdy je třeba se na něj dívat jako na celek a ne samostatně na jeho jednotlivé etapy,“ říká Přemysl Hubrt, finanční ředitel skupiny Crestyl. „Refinancování se zahraničními partnery pro nás bylo strategickým rozhodnutím, které nám dává volné ruce pro financování našich dalších developerských projektů s českými bankami, se kterými máme v této oblasti dlouhodobou oboustrannou spolupráci. Transakce je pro skupinu Crestyl unikátní v tom, že se jedná o největší transakci s konsorciem zahraničních bank, kterou jsme položily silný základ pro další spolupráci v budoucnu.“

Cílem refinancování bylo kromě uvolnění prostředků pro možnosti financování dalších projektů u stávajících českých bankovních partnerů i celkové snížení obsluhy dluhu a administrativní zátěže. Doposud totiž byl na každou z budov poskytován samostatný úvěr u rozdílných bank, nyní bylo vše sloučeno. Na straně Crestylu se na přípravě transakce podíleli advokáti Dentons.

„DOCK IN je populární projekt třídy A a my jsme velmi rádi, že můžeme společně s kolegy z Helaby podpořit Crestyl v refinancování. Tato transakce podtrhuje náš trvalý silný zájem o realitní trhy ve střední a východní Evropě, zejména o kancelářské trhy v klíčových městech,“ říká Charles Balch, vedoucí oddělení pro mezinárodní klientelu pro Velkou Británii, střední a východní Evropu a USA v pbb Deutsche Pfandbriefbank.

„Projektem DOCK vytvořil Crestyl úžasný mix bydlení, práce a volného času. Tato vlajková loď představuje měřítko pro budoucí výstavbu, kde se lidé cítí příjemně, a to jak při práci, tak i mimo kancelář. Ve společnosti Helaba nás velmi těší, že můžeme společně s pbb financovat tento výjimečný projekt skupiny Crestyl. I když jsou časy těžké, společně s dobrými partnery se to dá zvládnout,“ říká Martin Erbe, vedoucí oddělení nemovitostního financování pro mezinárodní klientelu pro Německo, sřední a východní Evropu a Benelux ve společnosti Helaba.

Čtvrť DOCK vyrůstající kolem dvou slepých ramen Vltavy v pražské Libni je prakticky dokončená, současné době je ve výstavbě poslední, pátá budova – kanceláře DOCK IN FIVE. Rezidenční budovy jsou všechny dokončené a byty vyprodané. Podobně všechny dokončené kancelářské budovy jsou až na posledních pár metrů plně obsazené nájemci. Dokončení poslední kancelářské budovy DOCK IN FIVE je naplánováno na druhou polovinu roku 2022. Nabídne přibližně 21,5 tisíce m2 kancelářských ploch a obchodních prostor. Celková podlahová plocha komerčního areálu DOCK IN činí přibližně 80 tisíc m2. Kanceláře DOCK IN přilákaly množství významných firem jako Saint-Gobain, Dáme jídlo, BNP Paribas Cardif Pojišťovna, ASSA ABLOY, LEGO Trading, Publicis, Henkel nebo Hornbach.

O skupině CRESTYL:

Skupina CRESTYL působí na českém realitním trhu již přes dvacet let a patří mezi vedoucí developery s širokým portfoliem rezidenčních a komerčních projektů. V současné době se aktivně věnuje rozvoji více než patnácti lokalit po celé České republice s celkovou investiční hodnotou přesahující 1,2 miliardy EUR. Patří k nim i největší projekt revitalizace v centru Prahy s názvem Savarin propojující Václavské náměstí a ulice Na Příkopě, Jindřišská a Panská, rostoucí čtvrť DOCK v pražské Libni nebo nově vznikající čtvrť Hagibor u metra Želivského. U všech svých projektů skupina CRESTYL dlouhodobě dbá na kvalitu, design, nadstandardní zpracování, použití prvotřídních materiálů a celkové pohodlí pro jejich obyvatele i návštěvníky.

O pbb Deutsche Pfandbriefbank:

pbb Deutsche Pfandbriefbank je předním specializovaným věřitelem pro financování komerčních nemovitostí a veřejných investic v Evropě a ve Spojených státech amerických. pbb je významným emitentem Pfandbriefe, což z ní činí také důležitého hráče na evropských trzích krytých dluhopisů. pbb je kotována na Frankfurtské burze cenných papírů. V oblasti financování nemovitostí jsou hlavním cílem nových obchodů banky profesionální investoři do nemovitostí a developeři. Mezi hlavní kategorie financovaných aktiv patří kancelářské, maloobchodní, rezidenční, logistické nemovitosti a sklady a hotely. Regionálně se zaměřuje na Německo, Velkou Británii, Francii, severské země, vybrané země střední a východní Evropy a Španělsko. pbb působí také ve vybraných regionech v USA.

O společnosti Helaba:

Helaba je jednou z předních bank v německém hlavním městě financí Frankfurtu nad Mohanem. Skupina Helaba zaměstnává přibližně 6 200 lidí a její celková aktiva dosahují 219 mld. eur. Helaba je plnohodnotnou bankou s nabídkou všech služeb, která je úzce začleněna do německé organizace Sparkasse. Poskytuje komplexní nabídku pokrývající celý řetězec od financování, projektování a vývoje až po provozování špičkových nemovitostí. Helaba rovněž nabízí řadu atraktivních příležitostí pro institucionální investory. Nemovitosti nejsou pouze jednou z hlavních oblastí podnikání banky, ale financování komerčních nemovitostí je jednou z jejích nejsilnějších oblastí a na národních i mezinárodních finančních trzích je trvale považována za jednu z nejúspěšnějších díky vynikajícím odborným znalostem, inteligentnímu rizikovému profilu a přesvědčivé nabídce. Helaba zahájila činnost ve střední a východní Evropě v roce 2006. Banka financuje pro institucionální investory kancelářské, maloobchodní a logistické nemovitosti v Polsku, České republice a na Slovensku.

Další informace vám podá: Ondřej Micka, mob.: +420 724 352 552 Tel: + 420 251 091 211 E-mail: crestyl@emcgroup.cz

Přílohy
Stáhnout